# CRCW04024K70JNEDHP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRCW04024K70JNEDHP
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crcw04024k70jnedhp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crcw04024k70jnedhp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/0./541-0.0SBDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.2W, 1/5W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 4.7 kΩ
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%