# CRCR12JA18RS01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRCR12JA18RS01
- **Manufacturer:** Aillen
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crcr12ja18rs01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crcr12ja18rs01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 18 Ω
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%