# CRCR0EFF100KS1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRCR0EFF100KS1
- **Manufacturer:** Aillen
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crcr0eff100ks1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crcr0eff100ks1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.006" (0.15mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.03W, 1/32W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Supplier Device Package:** 01005
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%