# CRCP06FB1R54S1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRCP06FB1R54S1
- **Manufacturer:** Aillen
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crcp06fb1r54s1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crcp06fb1r54s1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Resistance:** 1.54 Ω
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%