# CRCL05FBR025S1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRCL05FBR025S1
- **Manufacturer:** Aillen
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crcl05fbr025s1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crcl05fbr025s1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 25 mΩ
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±600ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%