# CRB.M26.GLL.C92GZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRB.M26.GLL.C92GZ
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/crb-m26-gll-c92gz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/crb-m26-gll-c92gz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.287" ~ 0.362" (7.30mm ~ 9.20mm)
- **Color:** Gray
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 2A
- **Fastening Type:** Push-Pull, Detent Lock
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 26
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C