# CRARU03DB20KS1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CRARU03DB20KS1
- **Manufacturer:** Aillen
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/craru03db20ks1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/craru03db20ks1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 20 kΩ
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.5%