# CR54NP-220MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR54NP-220MC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr54np-220mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr54np-220mc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/15/308-1533-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/15/308-1533-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.11 A
- **DC Resistance (DCR):** 180mOhm Max
- **Frequency:** 19.5MHz
- **Height:** 0.191" (4.85mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
- **Tolerance:** ±20%