Part Number: CR5211S-300 Manufacturer: CR Magnetics Inc. Category: Sensors, Transducers Subcategory: Current Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/cr5211s-300 RFQ URL: https://distyparts.com/product/cr5211s-300#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/14/62/90/14629081-582-1060-ND.pdf Summary: CR5211S-300 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by CR Magnetics Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CR5211S-300 is a current sensors from CR Magnetics Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Accuracy: ±1% Current: 300A For Measuring: DC Frequency: DC Mounting Type: DIN Rail, Panel Number of Channels: 1 Operating Temperature: 0°C ~ 50°C Output: Ratiometric, ±10 V Polarization: Unidirectional Response Time: 250ms Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop Voltage: 24V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cr-magnetics-inc Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/current-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/cr5211s-300