# CR5211-150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR5211-150
- **Manufacturer:** CR Magnetics Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr5211-150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr5211-150#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1%
- **Current:** 150A
- **For Measuring:** DC
- **Frequency:** DC
- **Mounting Type:** DIN Rail, Panel
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Output:** Ratiometric, ±10 V
- **Polarization:** Unidirectional
- **Response Time:** 250ms
- **Sensor Type:** Hall Effect, Closed Loop
- **Voltage:** 24V