# CR4420-30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR4420-30
- **Manufacturer:** CR Magnetics Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr4420-30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr4420-30#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/62/90/14629081-582-1060-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±0.5%
- **Current:** 30A
- **For Measuring:** AC
- **Frequency:** 50Hz ~ 400Hz
- **Mounting Type:** DIN Rail, Panel
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output:** Ratiometric, 4mA ~ 20mA
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 250ms
- **Sensor Type:** Transformer w/Conditioning
- **Voltage:** 24V