Part Number: CR4410S-100 Manufacturer: CR Magnetics Inc. Category: Sensors, Transducers Subcategory: Current Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/cr4410s-100 RFQ URL: https://distyparts.com/product/cr4410s-100#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/62/90/14629081-582-1060-ND.jpg Summary: CR4410S-100 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by CR Magnetics Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CR4410S-100 is a current sensors from CR Magnetics Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Accuracy: ±0.5% Current: 100A For Measuring: AC Frequency: 50Hz ~ 400Hz Mounting Type: DIN Rail, Panel Number of Channels: 1 Operating Temperature: 0°C ~ 60°C Output: Ratiometric, 0 V ~ 5 V Polarization: Bidirectional Response Time: 250ms Sensor Type: Transformer w/Conditioning Voltage: 24V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cr-magnetics-inc Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/current-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/cr4410s-100