# CR43NP-3R3MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR43NP-3R3MC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr43np-3r3mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr43np-3r3mc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/15/308-1524-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/15/308-1524-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.44 A
- **DC Resistance (DCR):** 86.2mOhm Max
- **Frequency:** 60MHz
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
- **Tolerance:** ±20%