# CR4395-LL-120-101-A-CD-ELR-I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR4395-LL-120-101-A-CD-ELR-I
- **Manufacturer:** CR Magnetics Inc.
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Monitor - Relay Output
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr4395-ll-120-101-a-cd-elr-i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr4395-ll-120-101-a-cd-elr-i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 20A @ 240VAC
- **Delay Time:** 0.5 Sec ~ 6 Sec
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Output Type:** Relay
- **Trip Range:** 10 ~ 100A AC
- **Trip Status:** Latch Low
- **Type:** Current Sensing AC
- **Voltage:** 120VAC