# CR4395-EL-24D-330-B-CD-ELR-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR4395-EL-24D-330-B-CD-ELR-R
- **Manufacturer:** CR Magnetics Inc.
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Monitor - Relay Output
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr4395-el-24d-330-b-cd-elr-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr4395-el-24d-330-b-cd-elr-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 20A @ 240VAC
- **Delay Time:** 2 Sec ~ 25 Sec
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Output Type:** Relay
- **Trip Range:** 3 ~ 30A DC
- **Trip Status:** Energized Low
- **Type:** Current Sensing AC
- **Voltage:** 24VDC