# CR4211-50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR4211-50
- **Manufacturer:** CR Magnetics Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr4211-50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr4211-50#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±0.5%
- **Current:** 50A
- **For Measuring:** AC
- **Frequency:** 50Hz ~ 400Hz
- **Mounting Type:** DIN Rail, Panel
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output:** Ratiometric, 0 V ~ 10 V