# CR30U-060
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR30U-060
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr30u-060
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr30u-060#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **Mounting Type:** Stud Mount
- **Reverse Recovery Time (trr):** 75 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DO-4
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 600 V