# CR2450W-HE6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR2450W-HE6
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Non-Rechargeable (Primary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr2450w-he6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr2450w-he6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** Coin, 24.5mm
- **Battery Chemistry:** Lithium Manganese Dioxide
- **Capacity:** 550mAh
- **Size:** 0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)
- **Termination Style:** PC Pin (Horizontal Mount)
- **Voltage:** 3 V