# CR17335SE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR17335SE
- **Manufacturer:** FDK
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Non-Rechargeable (Primary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr17335se
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr17335se#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/41/99/284199-SY608-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** CR17335
- **Battery Chemistry:** Lithium Manganese Dioxide
- **Capacity:** 1.8Ah
- **Size:** 0.67" Dia x 1.32" H (17.0mm x 33.5mm)
- **Termination Style:** Button Top (Extending)
- **Voltage:** 3 V