# CR1206-4W-103JT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR1206-4W-103JT
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr1206-4w-103jt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr1206-4w-103jt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.028" (0.71mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%