# CR101-75AE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR101-75AE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr101-75ae
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr101-75ae#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/45/35/8545357-CR101-75AE-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** 3 Clips and PC Pin
- **Length:** 2.953" (75.00mm)
- **Material:** Aluminum Alloy
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** TO-101
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Thermal Resistance @ Natural:** 4.20°C/W
- **Type:** Board Level, Vertical
- **Width:** 1.969" (50.00mm)