# CR0402JC10KS01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR0402JC10KS01
- **Manufacturer:** Aillen
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr0402jc10ks01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr0402jc10ks01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Supplier Device Package:** 402
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%