# CR0201FM1R2S01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CR0201FM1R2S01
- **Manufacturer:** Aillen
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cr0201fm1r2s01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cr0201fm1r2s01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.010" (0.26mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance:** 1.2 Ω
- **Supplier Device Package:** 201
- **Temperature Coefficient:** -200/ +600ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%