# CQ28-10NNP-KW1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CQ28-10NNP-KW1
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cq28-10nnp-kw1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cq28-10nnp-kw1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/79/00/14790034-1882-1024-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP68
- **Material:** Plastic
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Output Type:** NPN-NC/NO, 4-Wire
- **Response Frequency:** 10Hz
- **Sensing Distance:** 0.039" ~ 0.394" (1mm ~ 10mm)
- **Sensor Type:** Capacitive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 10V ~ 30V