# CPZ19-BZX55C22-CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPZ19-BZX55C22-CT
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpz19-bzx55c22-ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpz19-bzx55c22-ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 nA @ 16 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 55 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** Die
- **Tolerance:** ±5.68%
- **Voltage:** 1 V @ 100 mA