# CPQ4228-471M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPQ4228-471M
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpq4228-471m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpq4228-471m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.6A
- **Current Rating (Amps):** 17.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 11.5mOhm Max
- **Height:** 1.142" (29.00mm)
- **Inductance:** 470 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 1.654" L x 1.409" W (42.00mm x 35.80mm)
- **Supplier Device Package:** Vertical, 4 PC Pin
- **Tolerance:** ±20%