# CPPV7-BR-40.000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPV7-BR-40.000
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppv7-br-40-000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppv7-br-40-000#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 50mA
- **Frequency:** 40 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** LVDS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V