# CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppt7lz-a5br-49-7664ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppt7lz-a5br-49-7664ts#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/0-/11/370-1193-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 25mA
- **Frequency:** 49.7664 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** TTL
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V