# CPPT7LT-A7BP-12.8TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPT7LT-A7BP-12.8TS
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppt7lt-a7bp-12-8ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppt7lt-a7bp-12-8ts#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/0-/11/370-1193-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 25mA
- **Frequency:** 12.8 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** TTL
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V