# CPPT7-A7BP-3.6864TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPT7-A7BP-3.6864TS
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppt7-a7bp-3-6864ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppt7-a7bp-3-6864ts#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/0-/11/370-1193-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 45mA
- **Frequency:** 3.6864 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** TTL
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V