# CPPT4T-A7BP-00.8000TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPT4T-A7BP-00.8000TS
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppt4t-a7bp-00-8000ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppt4t-a7bp-00-8000ts#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 45mA
- **Frequency:** 800 kHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** TTL
- **Size:** 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V