# CPPT4-A7BR-49.408TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPT4-A7BR-49.408TS
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppt4-a7br-49-408ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppt4-a7br-49-408ts#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 45mA
- **Frequency:** 49.408 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** TTL
- **Size:** 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V