# CPPFXC8LZ-A5BP-60.0TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPFXC8LZ-A5BP-60.0TS
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppfxc8lz-a5bp-60-0ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppfxc8lz-a5bp-60-0ts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 25mA
- **Frequency:** 60 MHz
- **Frequency Stability:** ±45ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.571" L x 0.346" W (14.50mm x 8.80mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V