# CPPDC5RZ-A7BR-3.6874/3.6864
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPDC5RZ-A7BR-3.6874/3.6864
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Pin ConfigurableSelectable Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppdc5rz-a7br-3-6874-3-6864
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppdc5rz-a7br-3-6874-3-6864#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 20mA
- **Frequency:** 3.6864MHz, 3.6874MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 2.7V