# CPPC7L-A3B6-49.152TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPC7L-A3B6-49.152TS
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppc7l-a3b6-49-152ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppc7l-a3b6-49-152ts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 25mA
- **Frequency:** 49.152 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V