# CPPC4LT-B6-10.356TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPC4LT-B6-10.356TS
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppc4lt-b6-10-356ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppc4lt-b6-10-356ts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 25mA
- **Frequency:** 10.356 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V