# CPPC4L-A3B6-40.0TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPC4L-A3B6-40.0TS
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppc4l-a3b6-40-0ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppc4l-a3b6-40-0ts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 25mA
- **Frequency:** 40 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V