# CPPC1T-A7BP-40.25TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPC1T-A7BP-40.25TS
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppc1t-a7bp-40-25ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppc1t-a7bp-40-25ts#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 45mA
- **Frequency:** 40.25 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.235" (5.98mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V