# CPPC1L-BR-12.8PD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPPC1L-BR-12.8PD
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cppc1l-br-12-8pd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cppc1l-br-12-8pd#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 25mA
- **Frequency:** 12.8 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.235" (5.98mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V