# CPL-5536-20-29M-79
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPL-5536-20-29M-79
- **Manufacturer:** Cinch
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Directional Coupler
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpl-5536-20-29m-79
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpl-5536-20-29m-79#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Coupler Type:** Standard
- **Coupling Factor:** 20dB
- **Frequency:** 6GHz ~ 40GHz
- **Insertion Loss:** 1.3dB
- **Power:** 20W