# CPI-137-24T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPI-137-24T
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Audio Products
- **Subcategory:** Alarms, Buzzers, and Sirens
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpi-137-24t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpi-137-24t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 18mA
- **Driver Circuitry:** Indicator, Internally Driven
- **Frequency:** 3.8kHz
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Input Type:** DC
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Single Tone
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Port Location:** Top
- **Ratings:** Washable
- **Size:** 0.547" Dia (13.90mm)
- **Sound Pressure Level (SPL):** 92dB @ 24V, 10cm
- **Technology:** Piezo
- **Termination:** PC Pins
- **Voltage:** 24 V
- **Voltage Range:** 16 ~ 28V