# CPF1206B5K23E1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPF1206B5K23E1
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpf1206b5k23e1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpf1206b5k23e1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 5.23 kΩ
- **Size:** 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%