# CPEX3231A-100MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPEX3231A-100MC
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpex3231a-100mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpex3231a-100mc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 86A
- **Current Rating (Amps):** 50 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.05mOhm Max
- **Height:** 1.122" (28.50mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 1.291" L x 1.260" W (32.80mm x 32.00mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** ±20%