# CPEX2722-220MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPEX2722-220MC
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpex2722-220mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpex2722-220mc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 33A
- **Current Rating (Amps):** 25 A
- **DC Resistance (DCR):** 4.1mOhm Max
- **Height:** 0.898" (22.80mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 1.075" L x 0.846" W (27.30mm x 21.50mm)
- **Supplier Device Package:** Vertical, 4 PC Pin
- **Tolerance:** ±20%