# CPEX2626L-180MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPEX2626L-180MC
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpex2626l-180mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpex2626l-180mc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 44A
- **Current Rating (Amps):** 33 A
- **DC Resistance (DCR):** 2.62mOhm Max
- **Features:** Low Loss, Soft Saturation
- **Height:** 0.984" (25.00mm)
- **Inductance:** 18 ÂµH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 1.043" L x 1.024" W (26.50mm x 26.00mm)
- **Tolerance:** Â±20%