# CPD2320-220M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPD2320-220M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpd2320-220m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpd2320-220m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 21A
- **Current Rating (Amps):** 14 A
- **DC Resistance (DCR):** 9.3mOhm Max
- **Height:** 0.906" (23.00mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.906" L x 0.787" W (23.00mm x 20.00mm)
- **Supplier Device Package:** Radial - 4 Leads
- **Tolerance:** ±20%