# CPD1521C-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPD1521C-100M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpd1521c-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpd1521c-100m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15A
- **Current Rating (Amps):** 11 A
- **DC Resistance (DCR):** 8.4mOhm Max
- **Height:** 0.618" (15.70mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.846" L x 0.591" W (21.50mm x 15.00mm)
- **Supplier Device Package:** Radial - 4 Leads
- **Tolerance:** ±20%