# CPCC0530R00JB32
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPCC0530R00JB32
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpcc0530r00jb32
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpcc0530r00jb32#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Height:** 1.003" (25.48mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 30 Ω
- **Size:** 0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%