# CPCC03R3900JE66
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPCC03R3900JE66
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpcc03r3900je66
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpcc03r3900je66#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Height:** 0.984" (24.99mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 390 mΩ
- **Size:** 0.472" L x 0.315" W (12.00mm x 8.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±400ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%