# CPC-250-27-BP2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CPC-250-27-BP2
- **Manufacturer:** GMW Associates
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cpc-250-27-bp2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cpc-250-27-bp2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** 1%
- **Current:** 250A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 75kHz
- **Linearity:** ±0.2%
- **Mounting Type:** Free Hanging
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Output:** Ratiometric, ±2V
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 10µs
- **Sensor Type:** Open Loop
- **Voltage:** 3.5V ~ 5.5V